Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 februari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1600 3511  Affisch Olle Eksell, "Ögonkakao", yttermått inklusive ram: 73x104 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:44)

1600 3025  Affisch OS Moskva, 1980, oramad, bladets mått: 94x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:57)

1600 8484  Akvarell Hilding Nyman (1870-1937), Sverige. "Hos Farmor". Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 25x37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:40)

1600 3080  Akvarell Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. Stadsmotiv. Signerad, daterad -05. Gata i staden Quattro Castella, inspirerad efter konstnärens första resa till Italien. Akvarell, ca 24x36,5 cm. Försäljningen sker till förmån för välgörenhetsprojektet 'Art for the Future'. Yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:30)

1600 3004  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Stockholmsmotiv. Signerad. Akvarell, bildmått: 47x32 cm, yttermått inklusive ram: 67x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:46)

1600 3083  Akvarell Oidentifierad konstnär. Motiv från Grekland. Signerad Lassen. Akvarell, bildmått: 18,5x30,5 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:52)

1600 3455  Ampel Jugend, Koppar. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:57)

1600 3506  Apoteksflaskor 4+ 1 st, Glas. Höjd: 14-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:06)

1600 8190  Armband 18k guld. Längd: 18 vikt: 11,8 g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:28)

1600 8209  Armband 18k guld. Längd: 19 cm. Vikt: 13,2g

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:06)

1600 8198  Armband 18k guld. X-länk. Längd: 19 cm, vikt: 37,7 g

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:39)

1600 8195  Armband 18k guld. X-länk. Längd: 19 cm. Vikt: 18,1 g

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:36)

1600 3013  Assietter + skålfat, 5 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, Röd, diameter: 19. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:40)

1600 3024  Bägare + dosa med spegel, 2 delar, tenn, "Stockholm 1930", Norrahammar & CGH. Diameter: 7,5-11,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:40)

1600 3373  Bägare + vas + supkopp, 3 delar, silver, Tyskland & Håbes Göteborg. Höjd: 4,5-14, vikt: 185g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:56)

1600 3023  Bägare 4 st, F Santesson, Stockholm, "Hvitmetall", 1885. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:40)

1600 3043  Bägare silver, Jugend, A Dragsted, Köpenhamn, Danmark, Graverad: "Københavns Skytteförening 1912", CFH Christian F Heise, Årsstämplad 1912, Höjd: 17,8 cm. Vikt: 410g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:52)

1600 9067  Bägare silver, Mikael Sedelin (verksam: 1788-1807), Sundsvall, 1796. Höjd: 8 cm, vikt: 36g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:25)

1600 3042  Bägare silver, rokokostil, K Anderson, Stockholm, 1940. Höjd: 20 cm, vikt: 360g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:51)

1600 3029  Bajonett modifierad, "1868". Längd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:30)

1600 3458  Bänkar 2 st, Furu. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:13)

1600 3266  Bänkmöbel Bra Bohag, modell Casino, Engström och Myrstrand, för Tingströms, med sittdel och fack, teak. Längd: 51 cm, + 105 + 100. Djup: 45. Cm. Höjd: 40-78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:10)

1600 3101  Barometer ”Admiral Fitzroy”, England, omkring sekelskiftet 1900. Kvicksilverbarometer. Höjd, 104 cm, bredd 28 cm. Djup: 5 cm. Vikt: 2500g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:01)

1600 3481  Barstolar 4 st, DQ

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:20)

1600 3044  Bestick 10 delar, silver, bruttovikt: 475g (varav knivar 197g)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:46)

1600 3171  Bestick Melron, Marcel Cotte, ca 50 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:56)

1600 3226  Bestick silver, 6+ 2 delar. Längd: 11-14 cm, Vikt: 85 g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:09)

1600 3172  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x33 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:46)

1600 3362  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Elin Öfverström, stilleben, 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:49)

1600 3274  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad MK, Daterad 1939, blomsterstilleben, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:08)

1600 3054  Blandteknik Otto Paju (1926-2016), Estland. Komposition. Signerad O Paju, daterad -73. Blandteknik, akvarell, collage på papper. Bladets mått: 37x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x62,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:41)

1600 3053  Blandteknik Paul Burman (1888-1934), Torn i Reval (Tallinn). Signerad P Burman. Blandteknik, bildmått: 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:32)

1600 3076  Blandteknik Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Komposition. Signerad, daterad 1978, blandteknik/collage, bladets mått: 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:11)

1600 3407  Blomsterbord längd: 115 cm, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:58)

1600 3264  Bokhylla 1930-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 128 cm, djup: 31 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:57)

1600 3263  Bokhylla 1930-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 84 cm, djup: 31 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:32)

1600 3267  Bokhylleskåp 2 sektioner, med hyllor och tre lådor. Teak. Bredd: 80 cm. Djup: 39 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:56)

1600 3460  Bokhylleskåp teak. Bredd: 90. Cm. Djup: 40 cm, höjd: 168 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:17)

1600 3309  Boksnurra England, intarsia. Längd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:47)

1600 3197  Bonad/vävnad 44x98 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:06)

1600 3279  Bonbonjär Johansfors Glasbruk, Glob. Diameter: 14 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 3345  Bonsaiträd 3 st. Höjd: 24-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:55)

1600 3100  Bord "Guinguette", Fermob. Sidobord utan hjul, lackat stål, nutida. Diameter: 41 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:46)

1600 3176  Bordsfotogenlampa höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:05)

1600 3047  Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur samt ett par kandelabrar. Sent 1800-tal. Mässing och marmor. Höjd: 28,5-40 cm, nyckel medföljer

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:16)

1600 3307  Bordslampa Aneta, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:40)

1600 3069  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höganäs, 1900-talets andra hälft. Blåglaserat stengods med kupa i frostat glas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:49)

1600 3429  Bordslampa Holmegaard. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:52)

1600 3341  Bordslampa Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:39)

1600 3428  Bordslampa Limoges. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:16)

1600 3184  Bordslampa Mässing med glasskärm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:45)

1600 3306  Bordslampa mässing, Mässingsskärm. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:42)

1600 3148  Bordslampa med glaskupa. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:43)

1600 9332  Bordslampfot Kina, 1700-tal, powder blue med dekor i guld av landskap. Modifierad vas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:16)

1600 3338  Bordslampfötter Ett par, Markslöjd, trä, bemålade. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:49)

1600 3304  Bordsur + konsol, Lenzkirch, rokokostil. Höjd: 17 + 36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:24)

1600 9162  Brandspruta + hink, 2 delar, Koppar, Bergström & Co. Höjd: 43-76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:29)

1600 3005  Brasställ mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:10)

1600 3188  Bricka med handtag omkring 1900, metall / trähandtag, 40x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:52)

1600 9020  Brosch 18k guld, med emalj och pärlor, stämplar, 1874. Höjd: 4 cm. Vikt: 8,7g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:26)

1600 9005  Brosch 18k guld. Med camé. Bruttovikt: 7,8 g. Höjd: 3,8 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:12)

1600 3202  Burk med lock Anita Nylund (f. 1931), Vår lilla stad, Theo Thungs Thehus", JI. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:52)

1600 3480  Byrå Lackad. Bredd: 70 cm, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:31)

1600 3477  Byrå nutida, Bemålad. Bredd: 66 cm, djup: 42 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:41)

1600 3509  Champagnekylare 2 st. Höjd: 20 cm, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:07)

1600 9181  Chiffonjé Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 111 cm, djup: 54 cm, höjd: 133 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:02)

1600 8188  Collier 18k guld. Längd: 50 cm, vikt: 50 g

S�ldes f�r 21.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:27)

1600 3292  Damarmbandsur Omega De Ville. Längd: 2,8 cm. Bredd: 1,7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:35)

1600 3290  Damarmbandsur Omega. Diameter: 2,8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:44)

1600 3038  Dockor 2 st, med äldre kläder, dockkor längd 42-47 cm. Längd: parasoll 29 c, klänningar längd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:43)

1600 8203  Dolkar 4 st, replikor. Längd: 29-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:48)

1600 9381  Draperi/gardin 3 våder mönsteranpassade, 360x180 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:31)

1600 3277  Etsning Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Centralstationen. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 52x75 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:04)

1600 8404  Fällbord 1700-/1800-tal, Bordskiva med alrotsfanér, svärtad tredelad fot. Diameter: 87 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:10)

1600 3060  Färgetsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Lik vaddå?". Signerad, numrerad 35/100. Bildmått: 21x11 cm. Bladets mått: 37x23,5 cm, yttermått inklusive ram: 41,5x31,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:20)

1600 3075  Färgetsning Maurilio Minuzzi, "Der akrobatische Pilz". Signerad, numrerad 2473/1000. Bildmått: 13,5x10,5 cm, yttermått inklusive ram: 24x18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:31)

1600 3333  Färglitografi 1870-tal, "Stockholm från Mälaren", centraltryckeriet Stockholm. Färglitografi, bildmått: 45x73 cm. Yttermått inklusive ram: 61x88, Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:42)

1600 3162  Färglitografi 2 st, Clemens Briels (f. 1946), son, yttermått inklusive ram: 63x55 ca. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3435  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Färglitografi, bildmått: 65x49 cm, yttermått inklusive ram: 77x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:04)

1600 2034  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 2000, Gröna Lund. Färglitografi, bildmått: 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 69x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:26)

1600 2033  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 263/360, daterad 2000, Gröna Lund. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:24)

1600 3366  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Handkolorerad. Signerad, numrerad 23/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 38x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:48)

1600 3367  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Handkolorerad. Signerad, numrerad 24/290. Färglitografi, bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:02)

1600 3363  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 173/290. Färglitografi, bildmått: 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:44)

1600 3448  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 28/40. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 57x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:51)

1600 3447  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben, Signerad. Numrerad 352/360. Färglitografi, bildmått: 56x45, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 3082  Färglitografi Helmi Kuusi (1913-2000), Finland. Signerad, numrerad 118/260, daterad 1951. Färglitografi, bildmått: 45x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:55)

1600 3073  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad EA-upplaga, daterad -95. Bladets mått: 17,5x20,5 cm, yttermått inklusive ram: 22x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 3074  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Komposition. Signerad EA-upplaga, numrerad 5/90, daterad -95. Bildmått: 34x15,5 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 49x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:09)

1600 9283  Färglitografi Kimmo Pälikkö. Signerad, numrerad 88/90, Helsingfors. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:26)

1600 3318  Färglitografi Lars Erik Falk (f. 1922), Sverige. "Stockholm". Signerad, numrerad 12/50, daterad 1990. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 66x51 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 21:01)

1600 3434  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Färglitografi, bildmått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

1600 3433  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 14/170. Färglitografi, bildmått: 60x82 cm, yttermått inklusive ram: 72x95 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:55)

1600 3087  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad EA XVIII/XX, daterad -89. Bladets mått: 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:26)

1600 9213  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad GA 1/1 -1990. Färglitografi, daterad bildmått: 118x77 cm, yttermått inklusive ram: 132x90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:38)

1600 9254  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 63/115, daterad -59. Färglitografi, bildmått: 34x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:12)

1600 9133  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 17/150, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:12)

1600 3093  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Kustmotiv med hus. Signerad, numrerad 92/110, daterad -93, bildmått: 30x42,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:43)

1600 3018  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 143/260. Färglitografi, bildmått: 40x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:56)

1600 3272  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 27/30 ET. Färglitografi, bildmått: 31x20 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:29)

1600 3212  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 11/200. Färglitografi, bildmått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:54)

1600 3215  Färglitografi Ruth Goldmann-Grosin (f. 1941), Sverige. Igelkotten på Gotland, daterad - 78. Färglitografi, bildmått: 14x16 cm, yttermått inklusive ram: 28x29 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:16)

1600 9189  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 225/350. Färglitografi, bildmått: 62x32 cm, yttermått inklusive ram: 75x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:34)

1600 9394  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 28/360, Ur Carmen. Färglitografi, bildmått: 36x42 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:52)

1600 9075  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Figurer. Signerad, numrerad 13/175. Färglitografi. Bladets mått: 76x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:48)

1600 3301  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 101/380. Färglitografi, bildmått: 31x27 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:55)

1600 9046  Färglitografier 4 st, Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerade, Numrerade. Färglitografi, bildmått: 24x26 cm, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:11)

1600 2024  Färglitografier 5 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 54/310 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 - 59x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:13)

1600 3235  Fat 2 st, Höganäs, tidigt 1900-tal. Längd: 12-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:23)

1600 3033  Fat 2 st, Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Diameter: 20-29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:30)

1600 3208  Fat Glaserad keramik, Mateus Collection. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:45)

1600 3372  Fat silver, GEWE, 1960. Längd: 16,5 cm, Vikt: 150g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:07)

1600 3175  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1600 3222  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:32)

1600 3320  Fåtöljer Ett par, med fotpallar, skinn, ställbara, "Interface"

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:16)

1600 3469  Fåtöljer ett par, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:15)

1600 8259  Fåtöljer ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:54)

1600 3283  Figurin Collie, England, porslin. Längd: 2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:04)

1600 3446  Fiol + stråke. Längd: 54-72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:31)

1600 3139  Fiskbassäng Kina, porslin, med träsockel. Diameter: 43 cm. Höjd: 32 cm (exkl sockel)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:47)

1600 3327  Fiskservis 21 delar, Nuutajärvi. Diameter: 17-26 längd: 42 cm

1600 3331  Flaska Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satellite", Kosta Boda. Höjd: 30,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:44)

1600 3028  Flintlåsgevär 1800-tal. Längd: 84 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:07)

1600 3390  Flygplansmodeller 15 st. Längd: 20-35 cm, djup: 11,5-24 cm, höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:54)

1600 3343  Fohundar med mera, parti Kina, 4 delar. Höjd: 5-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:28)

1600 3219  Fotografi James Davis. Signerad, numrerad 2/15, "Tuleh" "2000". Bildmått: 49x20 cm, yttermått inklusive ram: 67x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:35)

1600 3012  Fruktservis 14 delar, Gefle, Singoalla, Lillemor Mannerheim (1927-1994), diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:04)

1600 3009  Fruktservis 5 delar, Rörstrand, 1950-tal. Längd: 22-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1600 3399  Gitarr akustisk, Yamaha. Längd: 99,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:53)

1600 3325  Glas 6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine". Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 3118  Glasservis 24 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Fyrklövern. 8 rödvinsglas, 8 vitvinsglas, 8 seltersglas. Höjd: 9-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:32)

1600 3190  Glasunderlägg 6 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tulpan. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:07)

1600 3423  Golvlampa mässing, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, GX 132. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:41)

1600 3498  Golvlampa med Josef Frank-skärm. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:37)

1600 3347  Golvlampa träfot. Höjd: ca 152 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:55)

1600 3368  Gräddkannor 2 st, silver, 1873,1867. Höjd: 11-13, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:49)

1600 9118  Grafiska blad 3 st, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 44x52 - 54x61 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:33)

1600 3102  Grafiskt blad Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Efter. "Sädesfältet". Tryckt signatur. Litografiskt tryck. Bildmått: ca 52,5x64,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:18)

1600 3357  Gryta Kockums. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:08)

1600 3104  Hallampa Blyinfattat glas. Höjd: ca 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:11)

1600 3112  Hallampa Blyinfattat glas. Höjd: ca 67 cm (till fäste). Höjd: ca 28 cm (lyktan)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:57)

1600 3106  Hallampa glas och grönpatinerad metall. Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:23)

1600 3105  Hallampa glas och metall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:17)

1600 3151  Halsband 8 st, silver, bruttovikt: 100 g ca. Längd: 40-60cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 3150  Halsband Silver + 1 par örhängen silver. Vikt: 20 g ca. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:46)

1600 9010  Halskedja 18k guld. Längd: 36 cm, Vikt: 2,8 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:38)

1600 9017  Hänge/brosch 18k guld, med camé. Höjd: 3,3 cm. Bruttovikt: 5,4 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:48)

1600 3078  Hängskåp 1800-tal, furu. Bredd: 69 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3466  Hängskåp omkring 1800. Bredd: 91 cm, djup: 40 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:55)

1600 3036  Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82 cm, djup: 29 cm, höjd: 132 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:06)

1600 3496  Hillebard höjd: 300 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:07)

1600 3378  Ingefärskruka Kina. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:52)

1600 3287  Jardiniere Dresden porslin. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:26)

1600 9235  Kaffegods 16 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 3377  Kaffeservis 3 delar, nysilver, tidigt 1900-tal, trähandtag, monogram. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:15)

1600 3225  Kaffeskedar 6+ 6 st, silver. Längd: 10-12 cm. Vikt: 125 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:38)

1600 3066  Kandelaber för fem ljus, Oscariansk, prismor, onyx, mässing. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:50)

1600 3185  Kanna + skålar & fat, 12 delar, Färgat glas. Diameter: 12,5-18,5. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:33)

1600 3260  Kanna Kina. Höjd: 27 cm

1600 3256  Kanna Råman keramik. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:51)

1600 3236  Kannor 2 st, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:45)

1600 9265  Karaff 1960/70-tal, Blått glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:58)

1600 3204  Karaff Glas, Clown. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:03)

1600 3421  Karmstol Rotting, tyg med jaktmotiv

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:10)

1600 3500  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:15)

1600 3463  Karta Europa, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:11)

1600 3237  Keramik 4 delar, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 4,5-14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:32)

1600 3011  Keramik 5 delar, Upsala-Ekeby, bland annat Mari Simmulson. Längd: 16-27. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 3187  Kista + plåtburk, 2 delar, modell äldre. Bredd: 22-39, höjd: 26-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:03)

1600 3464  Kista 1700-/1800-tal, Välvt lock. Bredd: 120 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:21)

1600 3403  Klaffbord längd: 70 cm, djup: 25+ 2x20, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:03)

1600 3268  Klaffbord mahogny. Bredd: 160 cm. Djup: 45 cm + 2 klaffar om 18 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:57)

1600 3355  Konsol Gips. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:50)

1600 3495  Kopparstick 2 st, Thomas Kitchin, "A plan of the city of Stockholm", publicerad 1784, enligt Act of Parliament by T. Cadell. (1742-1802 in the Strand, samt Carl Gustav Lundgren "Stockholm 1830", proveniens sannolikt Carl Fredrik Akrell samt Folke Lublins kartsamling, yttermått inklusive ram: 43x38 cm och 32x40 cm

1600 3032  Krukor 3 st, Bo Fajans, design: Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Höjd: 10-13, diameter: 12-15,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:47)

1600 3502  Kuddar 4 st, Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. 24x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1600 3408  Lampbord ett par, Rotfanér. Bredd: 68 cm, djup: 49 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:33)

1600 9260  Lampbord Kasper Salto För Fritz Hansen, "Little friend". Diameter: 45 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:44)

1600 3374  Lampbord med klaffar & lådor England. Längd: 26 + 2x14, djup: 28,5 cm, höjd: 62 cm

1600 3114  Lampetter ett par, metall, nutida. Höjd: 36 cm, bredd: 35 cm. Djup: ca 15 cm

1600 3280  Litografi Ramad, "Caritas", omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 63x44 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:13)

1600 9395  Litografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 202/310, Fandango, 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

1600 2009  Litografi Stockholm, Panorama, 28x215 cm, yttermått inklusive ram: 37x224 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:24)

1600 3497  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:20)

1600 3068  Ljuskrona med prismor, mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:34)

1600 3110  Ljuslykta för blockljus, nutida. Höjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:46)

1600 3326  Ljusstakar 1 par + skål, Kosta/Orrefors. Höjd: 22 cm, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:56)

1600 3383  Ljusstakar 2 par, Pressglas, omkring 1900. Höjd: 17-20,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:59)

1600 3034  Ljusstakar 6 st + skål + 2 fat, Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Diameter: 20 cm, höjd: 3-7 cm

1600 9055  Ljusstakar ett par, silver, 1971. Höjd: 15,5 cm, bruttovikt: 400 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:50)

1600 9056  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1955, fylld fot. Höjd: 17 cm, brutt. Vikt: 460g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:55)

1600 3490  Ljusstakar ett par, silver, Norge. Längd: 23 cm. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 570g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:20)

1600 9003  Manschettknappar ett par, 18k guld. Vikt: 7,4 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:03)

1600 3361  Maskintelegraf Chadburns Liverpool & London, mässing och plast. Nutida replika. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:56)

1600 9357  Mat / glasservis 35 delar, Orrefors, "Påfågel", Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Längd: 7-29 cm, djup: 7-29 cm, höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:32)

1600 9373  Matbord på pelarfot, mahogny. Diameter: 120. Höjd: 75 cm, 2 st ilägg 50 cm / st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:54)

1600 3470  Matbord Rustikt. Bredd: 200 cm, djup: 100 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:48)

1600 3168  Matservisdelar 60 delar, asiatiskt motiv, 12 12 mattallrikar. Diameter: 22-25 cm, 12 djupa tallrikar, diameter: 20,5 cm, 12 assietter, diameter: 18 cm, 8 kaffekopp

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:44)

1600 3450  Matservisdelar Rörstrand, 30 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:51)

1600 3239  Matskedar 3 st, silver, (2 st 1700-tal). Längd: ca 20 cm, Vikt: 125 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:34)

1600 3295  Matta Gallerimodell, 79x256 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:24)

1600 3297  Matta Gallerimodell, 91x275 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:45)

1600 3294  Matta Gallerimodell, 95x423 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:21)

1600 3419  Matta Kasthall, 198x260 cm

1600 3420  Matta Kasthall, 87x190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:57)

1600 9345  Matta Kelim Afghan, 102x150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:49)

1600 9346  Matta Kelim Afghan, 77x115 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:50)

1600 3298  Matta Orientalisk, 158x228 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:46)

1600 3037  Matta Orientalisk, Bochara, 175x230 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:04)

1600 3160  Matta orientalisk, Galleri, 89x503 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:22)

1600 3165  Matta orientalisk, Pakistan, 127x183 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:27)

1600 3163  Matta orientalisk, Pakistan, 74x132 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:15)

1600 9195  Matta orientalisk, Tutserkan, 90x140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:49)

1600 3321  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Märkt IS, 137x202 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:59)

1600 9089  Matta Silke, orientalisk, 91x152 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:09)

1600 8176  Medalj guld. 6,5x4 cm. Vikt: 35,5g

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:58)

1600 8173  Medalj guld. 6x3 cm. Vikt: 48,4 g

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:54)

1600 8166  Medalj guld. Diameter: 3 cm, Vikt: 35 g

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:29)

1600 3251  Miniatyr Empire. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:58)

1600 3249  Miniatyr ram i mässing, 10x9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:15)

1600 3248  Miniatyrer 2 st, porslin, bemålade. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:44)

1600 3250  Miniatyrer 2 st. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:57)

1600 3116  Miniatyrskepp i monter. Längd: 52 cm. Djup: 18 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:22)

1600 3173  Minkpäls Saga, 36-38 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:11)

1600 3521  Minkpäls SAGA-mink, Lindeborgs Eftr. Storlek: 38-40 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:31)

1600 3166  Möbeltyg på rulle, grön nyans, 140x570 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:44)

1600 8055  Mockaskedar 12 st, Silver/Emalj, Norge. Längd: 9,5 cm, bruttovikt: 80g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:31)

1600 3111  Mortlar 4 delar. 3 st med stöt + tripod, malm respektive gjutjärn. Höjd: 9-13 cm (mortlar exkl stöt)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:55)

1600 3170  Mortlar 4 st, Mässing/Marmor. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:12)

1600 8160  Mynt 24k guld. Krugerrand. Diameter: 3,2 cm. Vikt: 34g

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:54)

1600 3453  Nattygsbord Ett par, med glasskiva. Bredd: 48 cm, djup: 32 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 21:02)

1600 3358  Notställ Lackad metall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:50)

1600 3027  Oljemålning 1800-tal, Signerad, Kreatur. Olja på pannå, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:32)

1600 3518  Oljemålning 2 st, Dan Wirén (f. 1951), Sverige. Abstrakt. Signerad, daterad - 61. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:37)

1600 3288  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Höstlandskap. Signerad. Olja på duk, 56x93 cm, yttermått inklusive ram: 76x111 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:50)

1600 3334  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "Motiv från Skånekust". Signerad. Olja på duk, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:33)

1600 2002  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:39)

1600 9113  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, daterad 1935, Utsikt mot Gamla Stan. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:03)

1600 3203  Oljemålning Carl-Eric Andersson, kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 68x73 cm, yttermått inklusive ram: 71x77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:22)

1600 3519  Oljemålning Dan Wirén (f. 1951), Sverige. Abstrakt. Signerad, daterad -77. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:25)

1600 3003  Oljemålning Elisabeth Ekwall, Kopia efter Roberto Ferri, "Fallen Angel". Signerad, daterad 2021. Olja på duk, 23x23 cm, yttermått inklusive ram: 34x34 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:00)

1600 2026  Oljemålning Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. Motiv från Södermalm, Stockholm, Signerad, Olja på duk, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 9258  Oljemålning Gösta Persson (1927-1992), Sverige. Hus i sommargrönska. Signerad, daterad -86. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x47 cm

1600 9311  Oljemålning Gunnar Haller (1954), "Alvarez". Signerad, daterad A tergo 1994. Bildmått: 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:50)

1600 9216  Oljemålning Gunnar Haller (1954), "Pirate ships I". Signerad, daterad a tergo -79. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 22,5x22,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 9215  Oljemålning Gunnar Haller (1954), "ZAK". Signerad, daterad a tergo, 1994. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 23x16,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:33)

1600 3090  Oljemålning Helmer Hertzhoff (1873-1958), Sverige. Vinterlandskap med norrsken. Signerad. Olja på pannå, 61x69 cm, yttermått inklusive ram: 70x79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3050  Oljemålning Henn Roode (1924-1974), Estland. Stilleben, "Natüür mort". Signerad och daterad 1969 a tergo. Olja på pannå, 40x42 cm, yttermått inklusive ram: 44,5x46,5 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:43)

1600 3364  Oljemålning Ingrid Nilsson, Signerad, blomsteräng. Olja på duk, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:32)

1600 3026  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Väderkvarnar Öland. Signerad, daterad 1951,26x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1600 2007  Oljemålning John Malm, Signerad, "Kornhamnstorg". Olja på pannå, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 31x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:22)

1600 3431  Oljemålning Karl Gustaf Dahlgren (1932), Signerad, daterad 87, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:33)

1600 3169  Oljemålning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Hästar. Signerad, numrerad - 47. Olja på duk, daterad 59x71 cm, yttermått inklusive ram: 69x82 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:44)

1600 3436  Oljemålning Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:41)

1600 3437  Oljemålning Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, Stilleben med äpplen, 20,5x27 cm, yttermått inklusive ram: 30x36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:12)

1600 3142  Oljemålning Merio Ameglio (1897-1970), Frankrike. Signerad, Olja på pannå, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:55)

1600 3084  Oljemålning Nils Forsberg (1921-1994), Sverige, Blommande myr. Signerad. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:21)

1600 3199  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Kvinnoporträtt, ej signerad, Duk på pannå, 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 33x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:53)

1600 3049  Oljemålning Oidentifierad konstnär, troligen Estland. Kustmotiv. Monogramsignerad. Olja på pannå, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:28)

1600 3517  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Circus", ej signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

1600 3189  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hästporträtt, med dedikation a tergo 1908. Olja på duk, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:11)

1600 9253  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Hamn i oväder. Olja på duk, 53x74 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm. Ej signerad

1600 3056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland. Katt. Signerad. Olja på pannå, 14x23 cm, yttermått inklusive ram: 24,5x32,5 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:17)

1600 3161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, komposition. Olja på duk, 60x30, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:01)

1600 3293  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad CF Carlsson, Stilleben. Olja på pannå, 43x83 cm, yttermått inklusive ram: 52x93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 21:04)

1600 9132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad -97,107x107, oramad. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:10)

1600 3147  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 56, "Morgondis"". Olja på duk, 35x61, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:40)

1600 3285  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben, oramad. Olja på duk, 51x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:04)

1600 3387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, våtmark. Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 31x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:26)

1600 3291  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Utsikt från Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:04)

1600 3513  Oljemålning Olle Skogman (1878-1968), Sverige. Segelbåt yill havs. Signerad. Olja på duk, 46x74 cm, yttermått inklusive ram: 58x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:36)

1600 3019  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Måsungar". Signerad, daterad 1932. Olja på pannå, 35x59 cm, yttermått inklusive ram: 45x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:52)

1600 3299  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Modell på klippor. Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:37)

1600 3273  Oljemålning Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1957. Olja på pannå, 64x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:57)

1600 3516  Oljemålningar 2 st, Lena Rogeland, abstrakt, ej signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x50,70x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:40)

1600 3275  Oljemålningar Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. 5 st, Signerade. Olja på papper, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:23)

1600 3152  Örhängen 2 par 18k guld, med pärlor. Vikt: 5 gr brutto + 1 par örhängen silver

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:24)

1600 3424  Päls Mink, Erdners päls

1600 3425  Pälsjacka Mink

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:27)

1600 9147  Pärlcollier längd: 46 + lösa pärlor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:12)

1600 3153  Parti bijouterier

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:47)

1600 3349  Parti prismor diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:34)

1600 3510  Pastell Knut Swane (f. 1951), Norge. Signerad, daterad 84, figur. Bladets mått: 89x60 cm, yttermått inklusive ram: 97x67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:40)

1600 3352  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 90,38x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:50)

1600 3398  Pasteller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade V Smidt, Landskap, 20x49 cm, yttermått inklusive ram: 39x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:51)

1600 3471  Pelarbord Bemålat. Diameter: 60 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:01)

1600 3472  Pelarbord Bemålat. Diameter: 70 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:58)

1600 3411  Piedestal Orientalisk. Längd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 21:00)

1600 3041  Pokaler 2 st, silver, en graverad. Höjd: 7-11 cm. Vikt: 210g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:58)

1600 3045  Pokaler 3 st, silver. Höjd: 12-18cm, bruttovikt: 445g, graverade, två med fylld fot

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3337  Punschkoppar 8 st, silver, Ceson, Stockholm, 1991. Höjd: 5 cm, vikt: 250g ca

1600 3440  Remmare 12 st. Höjd: 16 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:10)

1600 9034  Ring 18k guld, med smådiamanter och smårubiner, bruttovikt: 3,4 g. Ringmått: 17,4

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:17)

1600 9001  Ring 18k guld. Med camé, ringmått: 17,5, bruttovikt: 2,3 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:49)

1600 9027  Ring 18k vitt guld med smaragd och vita stenar. Bruttovikt: 2,8 g. Ringmått: 17,3

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:02)

1600 3201  Ring 23 k guld, med röd sten. Ringmått: 17,5. Vikt: 3,3 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:08)

1600 3322  Ryamatta "Finlandia", England, Ull, 137x198 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:45)

1600 3319  Sablar 2 st, Orientaliska. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:08)

1600 3262  Salongsbord 1800-tal, Valnöt. Diameter: 75 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:36)

1600 3039  Saltkar + dosa + senapskanna, 4 delar, förgyllt silver, totalvikt: 250g. Längd: 4-7 cm, djup: 4-4,5 cm, höjd: 1,5-7 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:03)

1600 3324  Samlartallrikar 13 delar, Arabia, bland annat Akseli Gallen-Kallela. Diameter: 12-23 cm

1600 3265  Schatull på benställning, Barockstil. Längd: 63 cm, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:39)

1600 3340  Serigrafi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, Silkscreen, Silkscreen, "With Joshona walking on the beach in Bergen", onumrerad, 68x98 cm, yttermått inklusive ram: 73x102 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3007  Servisdelar 11 delar, Johnson Bros, England, "Seafare & Fish"

1600 3371  Servisdelar 21 delar, Rörstrand, "Risa"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:15)

1600 3351  Sideboard glas och mässing. Längd: 80 cm. Djup: 30 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:50)

1600 3140  Sidenmålning Kina, yttermått inklusive ram: ca 67x181 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:52)

1600 3216  Silversmycken 10 delar, 2 armband, 8 broscher med sten och malakit, bruttovikt: 95 g

1600 3512  Skål Kina, 1700-/1800-tal, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 14,5 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:36)

1600 3370  Skål på fötter silver, England, London. Diameter: 8. Höjd: 4,5 cm, vikt: 125g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:58)

1600 3040  Skålar + fat, 3 delar, silver. Längd: 12-15. Diameter: 11 cm, vikt: 290g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:51)

1600 3234  Skålar + ljusstakar + skål, 5 delar, Höganäs. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:14)

1600 3323  Skålar + vas, 3 delar, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:10)

1600 3254  Skålar + vas, 4 delar, bland annat Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 5-12 cm

1600 3257  Skålar + vas, 4 delar, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 11-16 cm

1600 3015  Skålar 2 st, Orrefors & Skruf, bland annat Ingegerd Råman. Diameter: 17,5 - 23. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:38)

1600 3255  Skålar på fot, Glas, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:13)

1600 3241  Skålfat Gustavsbergs Studio, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:42)

1600 3467  Skåp ett par, Orientaliska. Bredd: 58 cm, djup: 40 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:09)

1600 3240  Skedar diverse, silver, 8 delar. Längd: 12-18 cm. Vikt: 245 g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:59)

1600 3008  Skinkfat dekor av grishuvuden, Rörstrand. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:40)

1600 3475  Skrivbord längd: 150 cm, djup: 46 cm, höjd: 150 cm

1600 3404  Skrivbord mahogny. Bredd: 119 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:23)

1600 9365  Skrivbord omkring 1900, bemålat. Bredd: 120 cm, djup: 64 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:54)

1600 3360  Skrivbordsuppsats 4 delar, nysilver, jugend. Längd: 11,5-37 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:13)

1600 3149  Skrivset 4 delar. Marmor. Längd: 12-25,5 cm, djup: 3-19 cm, höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:56)

1600 3137  Skulptur Andreas Wargenbrant (f. 1967), Sverige. "The winner takes it all", tärning för vinnare (6 punkter på varje sida), guldpatinerad brons, ca 10x5, höjd ca 6 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 3454  Skulptur Fågel. Metall. Vikt: 2,9 kg, Längd: 24 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:31)

1600 3382  Skulptur Guanyin, Blanc de Chine, Kina, porslin, ståendes på lotus, träsockel. Höjd: 27 + 3

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:26)

1600 3430  Skulptur Royal Copenhagen, Björn. Längd: 24 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:35)

1600 3505  Skulpturer 2 st, Carl Roos, trä, björnar. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:16)

1600 9088  Skulpturer 2 st, Keramik, Japan, lejon & fågel. Höjd: 6-9 cm

1600 3010  Skulpturer 2 st, Oidentifierad konstnär. Terrakotta, träsockel, huvud. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:47)

1600 9015  Slipsnål 18k guld, med pärla. Vikt: 1,4 g. Längd: 5,5 cm

1600 9137  Smycken 10 delar, silver, Thailand. Vikt: 125 g

1600 3177  Snäckskalslampa diameter: 35 cm

1600 9155  Snapsglas 14 st, Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:22)

1600 3021  Snapsglas 6 st, Handblåsta, modell äldre. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:56)

1600 3230  Snurrfåtölj Conform, "Gyro", Design: Jan Ekström, tygklädsel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:11)

1600 3379  Snusflaskor 4 st, Kina, olika åldrar, porslin. Höjd: 6,5 - 9

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:08)

1600 3369  Sockerskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1900. Längd: 18 cm, höjd: 15 cm, vikt: 360g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:20)

1600 7105  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 210 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:59)

1600 3465  Soffa HiH, Plysch. Längd: 210 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:17)

1600 3384  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Karin", Mathsson international AB, Värnamo. Förkromat underrede med hjul, skiva av laminat. Etikettmärkt. 130x50 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:04)

1600 7108  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 144 cm. Djup: 88 cm, höjd: 62 cm

1600 3422  Soffbord Carlssons, Bengtsfors. Diameter: 105 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:14)

1600 3515  Soffbord Louis XVI-stil, med marmorskiva, sarg i mässing. Bredd: 111 cm. Djup: 72 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:48)

1600 3405  Soffbord mahogny. Diameter: 65 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:41)

1600 3484  Soffbord nutida. Bredd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:16)

1600 3468  Soffbord Rustikt. Bredd: 200 cm, djup: 90 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:30)

1600 3485  Spegel bronserad. 68x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:35)

1600 3300  Spegel Empire, 66x36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:55)

1600 3302  Spegel empirestil, 62x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:38)

1600 3178  Spegel Empirestil, 98x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:21)

1600 3303  Spegel Oktagonal, nutida, 50x40 cm

1600 3462  Spegel Tennram, 72x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:11)

1600 3432  Spegellampetter ett par, Hven Tenn. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:32)

1600 3065  Spegellampetter ett par. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:07)

1600 3461  Stegpall höjd: 60 cm

1600 3336  Stol Peter Karpf, Swedese, "Nxt 01"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:45)

1600 3353  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:27)

1600 3354  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:25)

1600 3400  Stolar ett par

1600 3476  Stolar ett par, 1950-tals stil, nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:30)

1600 3220  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Diameter: 40 cm

1600 3499  Takarmatur kupor av glas. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:02)

1600 9050  Takarmatur Malmkrona, löstagbara armar. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:25)

1600 3221  Takarmatur Vilhelm Lauritzen (1894-1984), Danmark. "Radio pendel", Louis Poulsen, Danmark. Mässing, kupa i vitt glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:45)

1600 9333  Tallrik Kina. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:26)

1600 3329  Tallrikar Flytande blått, Rörstrand & Gustavsberg, bland annat Krasse, diameter: 21-30 cm

1600 3346  Tamburmajor gulmetall. Höjd: 170 cm

1600 3231  Te / kaffeservis 12 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:47)

1600 3520  Te / mockagods 20 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 6 st kaffekoppar med fat, 10 st tekoppar med fat, tekanna (H 22 cm), sockerskål, mjölkkanna (H 10 cm), skålfat

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:33)

1600 3396  Teaterkikare modell äldre, pärlemo, i fodral. Längd: 11 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:46)

1600 3144  Teckning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 27x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:33)

1600 3181  Teckningar diverse, C S Hallbeck mfl, oramad

1600 3281  Tekoppar 4 st, Lillemor Mannerheim (1927-1994), solros, Upsala/Ekeby/Gefle, ej märkta. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:23)

1600 3138  Tekoppar 6 st, tekoppar med fat, "Grönt Blad", Gefle

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:27)

1600 3192  Teskedar + punschkopp + skulptur, 9 delar, silver. Längd: 13,5 cm, höjd: 5-12 cm, vikt: 120g (utan väderkvarn)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:31)

1600 3356  Trädgårdsurna Metall. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:49)

1600 3051  Träsnitt Otto Paju (1926-2016), Estland. Svalor. Provtryck. Signerad O Paju, daterad 53. Bildmått: 25,5x26,5 cm, yttermått inklusive ram: 43x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:58)

1600 3211  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 16/150, daterad -62, motivets mått 30x55 cm, yttermått inklusive ram: 47x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:05)

1600 3006  Tvättset 4 delar, Göteborg, Dekor med björkmotiv, diameter: 7-38. Höjd: 5-27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:16)

1600 3479  Vägghylla nutida, Ek/Metall. Bredd: 120 cm, djup: 29 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:01)

1600 3486  Väggrelief metall och trä, yttermått inklusive ram: 70x201 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:34)

1600 9335  Väggrelief Mikael Fare, Bemålad Aluminium. Signerad, daterad -94,16x13 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:30)

1600 3457  Väggreliefer 16 st, Fiskar, keramik & trä. Längd: 11-70 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:21)

1600 3392  Väggur Rokokostil, Mercedes, bemålad metall, bredd. 15 cm, Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:51)

1600 3031  Vas + skål, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Guldsurrea", Gustavsberg. Vitt carraragods med förgylld dekor. Höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:12)

1600 3442  Vas + skålar, 6 + 1 delar, "Flora", Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Diameter: 8-11 cm. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:49)

1600 3014  Vas + skulptur (Gustav), 2 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 17-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:26)

1600 3314  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, brunglaserad keramik. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:49)

1600 3315  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, brunglaserad keramik. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:30)

1600 3311  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, Brunglaserat stengods. Signerad. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:12)

1600 3312  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, Sverige, Mörkt blåglaserat stengods. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:36)

1600 3310  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Brunglaserat stengods. Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:10)

1600 3305  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Brunglaserat stengods. Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:33)

1600 3313  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Signerad. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:07)

1600 3180  Vas Goebel, Efter Klimt. Höjd: 25 cm

1600 3253  Vas Keramik, Jugend. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:59)

1600 3258  Vas med hänklar, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:14)

1600 3223  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:19)

1600 3243  Vas/skålar 4 delar, Percy, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 6-23 cm

1600 3228  Vasaorden 18k guld. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:56)

1600 3206  Vaser 2 st, Kina, med relief. Höjd: 20- 24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:53)

1600 3344  Vaser 3 st cloisonne+ vas med propp. Höjd: 7-13,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:33)

1600 9009  Vigselring 18k guld. Vikt: 2,8 g. Ringmått: 17

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:31)

1600 9008  Vigselring 18k guld. Vikt: 4 g. Ringmått: 20,3

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:29)

1600 3200  Vigselring 23 k guld. Ringmått: 19,2. Vikt: 6,1 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:07)

1600 3191  Vinglas 15st. Höjd: 15 cm

1600 3022  Vinglas 3 st, 1800-tal, diameter: 9,5. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:08)

1600 3316  Vinglas 3 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, Handmålade. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:04)

1600 3504  Vinglas 6 st, Kosta Boda, Chateau. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:29)

1600 3145  Vinprovarglas 8 st, Älghult. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 19:07)

1600 3409  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 107 cm, djup: 40 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:13)

1600 3328  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 14-16,5. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:46)

1600 3335  Ytterfoder 5 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Chamotte, diameter: 18, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:32)

1600 3224  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 19 cm, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 20:08)

1600 3247  Ytterfoder Gefle, Percy. Diameter: 22 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:15)

1600 3507  Ytterfoder Gustavsberg, Empire, 5+ 1 st. Längd: 15-17,5, höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 februari 2024 18:36)